מערכת תופים אקוסטית או אלקטרונית – מה עדיף?

רוני צור
רוני צור
אין תגובות
מידע מקצועי ומאמרים
2.3K
0

מה עדיף – תופים אקוסטיים או תופים אלקטרונים?

מערכת תופים אקוסטית או אלקטרונית

הרבה פעמים אני נתקל בשאלה – מה עדיף לקנות תופים אקוסטיים או אלקטרונים? ובכן, לא אפתיע בתשובה שיש יתרונות וחסרונות בכל אחד מהאפשרויות. אבל פירוט שלהם, המובא פה לפניכם, יכול בהחלט לקדם אתכם בהחלטה:

עוצמת הרעש של תופים

תופים אלקטרונים מאוד שקטים כאשר משתמשים באוזניות. אידיאלי לבניין דירות, לנגינה בשעות מוקדמות או מאוחרות של היום.

רגישות תופים

תופים אלקטרוניים פחות רגישים לאופן נגינת המתופף מבחינה דינאמית לעומת האקוסטיים.

איכות הצליל של תופים (SOUND)

בתופים האלקטרונים אין צורך בכיוון. בנוסף, הם מכילים סאונדים המתאימים להקלטות אולפן. אולם יש המעדיפים את הצליל הטבעי של התופים האקוסטיים, אך אלו דורשים כיוון תמידי והחלפת עורות.

תופים והקלטה

התופים האלקטרונים מאוד נוחים ויעילים לצורך הקלטה. אינם דורשים מיקרופונים יקרים על מנת להגיע לתוצאות הקלטה טובות. מתחברים ישירות לציוד ההקלטה. לעומתם התופים האקוסטיים נותנים סאונד יותר "חי" אך נדרשים הרבה מקרופונים איכותיים לצורך תוצאה טובה בהקלטה.

תופים ותירגול

בתופים האלקטרוניים יש אפשרות לנגן ביחד עם מכשיר MP3 ולכוון את עוצמת התופים בהתאם להקלטה. אפשרות זאת מקנה תחושה כאילו המתופף מנגן עם להקה. כמו כן לאור העובדה שניתן לשלוט על העוצמה אזי אפשר להתאמן בכל שעה, כולל בזמן מנוחת השכנים. יש לקחת בחשבון שתרגול ממושך בתופים אלקטרוניים בלבד יכול להוליד תחושה מוזרה כאשר נעבור לנגן במערכת אקוסטית. מי שמתכנן לנגן בהרכב חייב לשלב תירגול במערכת אקוסטית כדי להיות מוכן "לבדר האמיתי".

תופים בנגינה חיה בהרכב

בסט האלקטרוני ניתן לשנות את עוצמת הווליום ביתר קלות, כמו כן אפשר למצוא את הסאונד המתאים ביותר לסגנון המוסיקלי. כמו כן הוא יותר נייד ודורש פחות מקום על הבמה מהסט האקוסטי. הסט האלקטרוני מחובר למיקסר אליו מחוברים גם שאר הכלים בהרכב, וכל אחד מהן יכול לשמוע את הנגינה דרך האוזניות המחוברות למיקסר. יחד עם זאת יש לזכור שהתופים האלקטרונים מחייבים מערכת הגברה, דבר המונע הופעה אקוסטית ללא הגברות.

יתרון נוסף של המערכת האקוסטית בהופעה, שהיא נראית הרבה יותר מרשימה והקהל אוהב את האנרגיה והעוצמה שהיא מביאה איתה לבמה. עוד יתרון בסט האקוסטי, שחברי ההרכב תמיד יוכלו לשמוע את "הטיים" (קצב הספירה) גם כאשר מערכת ההגברה אינה מספיק איכותית.

טיפול שוטף וחלקי חילוף לתופים

בסט האלקטרוני כמעט שאין צורך בהחלפת חלקים, תלוי באיכות הסט. בסט האקוסטי יש צורך להחליף עורות לעיתים קרובות על מנת לשמור על איכות סאונד טובה והבלאי של החלקים באופן כללי גדול יותר. כמו כן נדרש לשמור על כיוון תמידי.

לסיכום

באשר לתלמידים מתחילים במחלקת לימודי תופים המנסים להחליט איזה מערכת לרכוש, אני מציע שקודם כל יחשבו על הצרכים והסיטואציה בה הם ינגנו. אם אין הגבלת עוצמת רעש, אני ממליץ לבחור בסט תופים אקוסטי. אם המטרה היא יותר הקלטות ולא רוצים להפריע לשכנים, הבחירה הנכונה היא בסט תופים האלקטרוני.

מקווה שעזרתי מעט בגיבוש החלטתכם בעניין רכישת מערכת תופים אקוסטית לאלקטרונית.
שיהיה בהצלחה והכי חשוב – ב ה נ א ה

במסגרת לימודי מוסיקה בבית ספר YAMAHA – תוכלו ללמוד לימודי תופים עם מיטב המורים בארץ!

מחפשים קורס מהנה ומעשיר לילדים? כנסו לקריאה על לימודי מוסיקה לילדים

הוסף תגובה